Jak się przygotować do egzaminu

Trudno jest jednak wiedzieć, jak najlepiej zarządzać okresem przygotowawczym, dopóki nie zdobędzie się pewnego doświadczenia.

Dlatego też na tej stronie przedstawiono kilka pomysłów, opartych na doświadczeniu i opinii ekspertów, aby pomóc tym, którzy dopiero zaczynają zdawać egzaminy.

Niektóre z tych wskazówek brzmią jak „zdrowy rozsądek” i odnoszą się do znaczenia dbania o siebie. Inne odnoszą się bardziej do tego, jak się uczysz.

Oba typy są ważne i pomogą Ci zarówno studiować lepiej, jak i osiągać lepsze wyniki na egzaminie.

1. Wcześnie rozpocznij swoją rewizję

Nie ma substytutu dla wczesnego rozpoczęcia rewizji.

Musisz dać sobie wystarczająco dużo czasu, aby przejrzeć wszystko, co studiowałeś, i upewnić się, że to rozumiesz (lub przeczytać wokół tematu lub poprosić o pomoc, jeśli masz problemy). Walka w ostatniej chwili jest o wiele mniej produktywna.

Idealnie byłoby przejrzeć każdy temat w miarę postępów i upewnić się, że jest on w pełni zrozumiały, ponieważ ułatwi to znacznie jego korektę. Ostatecznie najlepszą wskazówką jest intensywna nauka i znajomość tematu, a najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest wczesne rozpoczęcie nauki.

2. Zorganizuj swój czas nauki

Prawie na pewno niektóre tematy są łatwiejsze do znalezienia niż inne. Przekonasz się również, że w przypadku niektórych tematów masz więcej do poprawienia niż w przypadku innych.

Pomocne jest również zastanowienie się, kiedy i jak długo planujesz spędzać każdy dzień na nauce. Ile czasu będziesz w stanie poradzić sobie każdego dnia? Jakie inne zobowiązania masz w okresie nauki?

Zaplanuj swoją rewizję, aby upewnić się, że wykorzystasz swój czas w jak najlepszy sposób. Kiedy jest najlepsza pora dnia dla Ciebie – rano, po południu lub wieczorem? Czy możesz zrobić więcej czytania w określonych porach? Pomoże Ci to w szerokim planowaniu tego, co zamierzasz robić, chociaż zawsze powinieneś upewnić się, że zostawisz go na tyle elastycznego, aby móc się później dostosować, jeśli zmienią się okoliczności.

3. Dbaj o siebie w czasie studiów i egzaminów

Będziesz mógł lepiej pracować, jeśli będziesz stosował zdrową dietę i będziesz miał dużo snu.

Dotyczy to zarówno okresu egzaminacyjnego, jak i w czasie rewizji. Przetrwanie na śmieciowym jedzeniu nie jest dobrym pomysłem. Aby dowiedzieć się więcej na temat znaczenia diety i snu, zobacz nasze strony na temat żywności, diety i żywienia oraz znaczenia snu.

Dobrym pomysłem jest również regularne wykonywanie ćwiczeń podczas nauki. Szybki spacer lub bardziej energiczne ćwiczenie sprawi, że krew będzie się poruszać i będziesz mógł lepiej się skoncentrować. Więcej informacji na ten temat znajduje się na naszej stronie internetowej The Importance of Exercise.

4. Różne techniki rewizyjne

Mówi się, że różnorodność jest przyprawą życia, a to z pewnością pomaga w doskonaleniu nauki.

Zawsze robienie tego samego, na przykład czytanie notatek na dany temat, może być dość nudne. Usprawnij swój okres rewizyjny, próbując różnych ćwiczeń i technik. Alternatywy do czytania notatek na temat obejmują:

Na naszej stronie jest więcej pomysłów: Revision Skills.

5. Różne lokalizacje

Zmiana miejsca, w którym się uczysz, np. pokoju, biblioteki w szkole lub na uczelni, cichej kawiarni lub czyjegoś domu, jest również dobra.

Badania wykazały, że może to przyczynić się do poprawy retencji pamięci. Nie jest jasne dlaczego, ale sugeruje się, że mózg tworzy połączenia między tłem a tym, co się studiuje: więcej różnych połączeń sprawia, że rzeczy są łatwiejsze do zapamiętania.

6. Robić regularne przerwy

Nie możesz pracować solidnie przez 8 godzin. W rzeczywistości bardzo trudno jest pracować w sposób skoncentrowany dłużej niż około godziny.

Może się okazać, że w niektóre dni możesz zrobić więcej, ale przeważnie od jednej do półtorej godziny jest to prawdopodobnie twój limit, zanim będziesz potrzebował przerwy.

7. Znać swój egzamin

Upewnij się, że przejrzałeś poprzednie papiery.

To zapewni, że jesteś przygotowany do rodzaju egzaminu, w którym będziesz siedział, czy to wielokrotnego wyboru, krótkiej odpowiedzi lub eseju.

Wiesz, co masz zrobić: na przykład, na ile pytań z każdej sekcji będziesz musiał odpowiedzieć? Oczywiście, musisz jeszcze przeczytać instrukcje na samym papierze i upewnić się, że są one takie same, ale to pomoże Ci poczuć się komfortowo z tym, czego się spodziewasz.

Co jeszcze ważniejsze, upewnij się, że przećwiczyłeś właściwy rodzaj pytań i wiesz, czego można oczekiwać od odpowiedzi „dobrej” i „złej”.

8. Upewnij się, że znasz praktyczne szczegóły dotyczące Twojego egzaminu

Upewnij się też, że wiesz, co robić, jeśli coś pójdzie nie tak. Możesz, na przykład, zachorować w dniu, lub zatrzymać się w podróży, i musisz wiedzieć, z kim się skontaktować.

I w końcu…

Wszyscy mamy różne sposoby pracy, a to obejmuje przygotowanie do egzaminów.

Gdy zdobędziesz większe doświadczenie w przystępowaniu do egzaminów, znajdziesz najlepsze dla siebie sposoby i dowiesz się, jak najlepiej się przygotować. W międzyczasie, te wskazówki powinny dać Ci dobry punkt wyjścia do nauki.

Powodzenia!