Koszt studiów we Francji

Francja jest pięknym krajem i od dawna uznawana jest za jeden z najbardziej kosztownych krajów świata. Ale to jest tylko z turystycznego punktu widzenia. Zasadniczo, ponieważ jej stolica, Paryż, jest największym ośrodkiem turystycznym na świecie, postrzeganie ogranicza się do miasta i jego wielu alei, gdzie twoja torebka nigdy nie byłaby na tyle duża, aby dorównać wielu rzeczom, na które możesz wydać pieniądze. Od egzotycznych win, przez wykwintne kuchnie, po luksusowe perfumy i wiele innych. Jednak jeśli chodzi o edukację, to jedna z innych branż, w których kraj się wyróżnia, nie musi kosztować bomby.

Zanim wyjaśnimy w jaki sposób, oto podstawowe zrozumienie tego, co obejmuje koszt studiów na zagranicznej uczelni. Podczas gdy rzeczywiste czesne jest tym, do czego zazwyczaj podskakuje każdy student, faktem jest, że koszt studiów, w każdym kraju, obejmuje rzeczywiste koszty studiowania na uczelni wraz z kosztami utrzymania w kraju. Ogólnie rzecz biorąc, koszt studiowania we Francji jest podzielony na te podkategorie.

Patrząc na te podkategorie oddzielnie, spróbujmy zrozumieć, ile kosztuje studiowanie we Francji.

Opłaty za studia na uniwersytetach we Francji

Francja, podobnie jak Niemcy i wiele krajów europejskich, posiada państwowe uniwersytety. Te państwowe uczelnie pobierają minimalne opłaty za naukę. Nie byłoby więc raczej błędem sugerować, że opłaty za naukę we Francji nie są bliskie zeru. Niektóre uczelnie państwowe pobierają czesne już od 150 euro lub mniej – na pierwszym roku. Nie jest to jednak standardem. Inaczej niż w Niemczech, we Francji nie obowiązuje prawo, które czyni ją wolną na różnych terytoriach i często uniwersytety mogą pobierać nominalne opłaty za naukę. Kwota ta mieściłaby się zazwyczaj w przedziale 150 – 750 euro rocznie.

Znowu nie dotyczy to prywatnych instytucji ani programu Master’s. Prywatne uczelnie/instytucje, takie jak INSEAD i HEC Paris, mają wysokie czesne wynoszące 60.000 euro rocznie. Uniwersytety państwowe również mogą mieć wyższe czesne za niektóre programy magisterskie, zwłaszcza jeśli szukasz magistra zarządzania lub administracji biznesowej (MBA). Opłaty te mogą być nominalne lub wzrosnąć do około 10.000 € rocznie. Przykładem może być Grenoble School of Management. Poniżej znajduje się lista najlepszych uczelni MBA we Francji wraz z ich opłatami za pierwszy rok nauki, aby pomóc Ci w uzyskaniu pomysłu.

Koszty uniwersyteckie

Podczas gdy czesne stanowi znaczną część kosztów nauki za granicą w każdym kraju, oprócz kosztów utrzymania w kraju, studenci często nie zwracają uwagi na niewielkie i pozornie nieistotne opłaty. Trzeba je jednak również wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli planuje się płacić w euro.

Koszty te mogą być dalej podzielone na różne kategorie i mogą się różnić w zależności od uczelni. Oto, na co można je wszystkie podzielić lub wymienić.

Wszystkie powyższe lub niektóre z nich mogą zostać dodane do Państwa opłat rocznych. Podczas gdy opłata semestralna lub opłata za uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych może być pobierana na zasadzie opłaty semestralnej, kilka z nich może być opłatami jednorazowymi, a inne mogą być pobierane co miesiąc. Ponadto niektóre uczelnie mogą oferować zakwaterowanie i wyżywienie, które zostaną odpowiednio doliczone do kosztów. Karty transportowe są często dostarczane przez uczelnie, ale można je również zamówić indywidualnie. W obu przypadkach opłata jest podobna do ogólnej. To samo dotyczy również ubezpieczeń. Wprawdzie można znaleźć tańsze ubezpieczenie zdrowotne, ale warto sprawdzić, czy jest ono akceptowane przez uczelnię, czy też nie.

W zależności od komponentów, liczba ta może wahać się od około 400 do około 700 euro na semestr. Ponadto, liczba ta nie obejmuje kosztów zakwaterowania.

Koszty utrzymania

Przejście do ostatniego elementu kosztów nauki we Francji to koszty utrzymania we Francji. Znowu, jako student, możesz zrekompensować sobie wiele wydatków, pracując w kraju lub nawet dzieląc się zakwaterowaniem.Oto szybki rozpad różnych elementów, które sumują koszty utrzymania we Francji.

Znowu jest to spojrzenie ogólne i zmieniłoby się z miasta na miasto. Dalej można zrozumieć, ile kosztuje życie we Francji tutaj.

Podsumowując wszystkie średnie, jeśli dąży się do podjęcia studiów na dobrych uczelniach, powiedzmy MBA z Francji, można powiązać go z około 10 – 20 lakhs rocznie. To może się bardzo wahać i niektóre uczelnie państwowe mogą być w stanie realizować swoje studia magisterskie po znacznie niższych kosztach. Tak więc, zanim zaczniesz swoje studia, spójrz na uniwersytety we Francji, sprawdź jakie są ich koszty i na pewno znajdziesz coś, co pasuje do twojego budżetu.