Studia w Brazylii

Położony w samym sercu stolicy, Brasília, Universidade de Brasília zajmuje 18. miejsce w Ameryce Łacińskiej i w przedziale 651-700 na świecie. Został założony w 1962 roku i obecnie uczy około 40.000 studentów, z czego 9.000 to studenci studiów podyplomowych. Uczelnia znajduje się w 12 rankingach tematycznych, w tym na 100 najlepszych miejsc w antropologii.

Universidade Estadual Paulista (UNESP) zajmuje 10. miejsce w Ameryce Łacińskiej oraz 491-500 w rankingu QS World University Rankings 2018. UNESP jest jednym z sześciu publicznych uniwersytetów w stanie São Paulo i jest kolejnym dość młodym uniwersytetem, który został założony w 1976 roku. UNESP należy do najlepszych na świecie w 17 dziedzinach, w tym na 50 najlepszych miejsc w stomatologii i weterynarii. UNESP, uznawany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Brazylii, otrzymuje również cztery gwiazdki QS.

Universidade Federal do Rio de Janeiro (UFRJ) to najstarszy uniwersytet w Brazylii, założony w 1792 roku, kiedy to jego politechnika była znana jako Królewska Akademia Artylerii, Fortyfikacji i Projektowania. Dzisiaj, około 67,000 studentów jest zapisanych na studia, a uniwersytet jest właścicielem kilku muzeów, szpitali i placówek badawczych w całym mieście Rio de Janeiro. UFRJ znajduje się w światowej czołówce uniwersytetów z 33 przedmiotami, a także w pierwszej pięćdziesiątce światowej antropologii.

Universidade Estadual de Campinas (Universidade Estadual de Campinas) zajmuje obecnie drugie miejsce w Ameryce Łacińskiej i łącznie 182. na świecie i jest konsekwentnie określana jako jedna z najbardziej prestiżowych młodszych uczelni na świecie, założona w 1966 roku. Unicamp wytwarza 15% wkładu badawczego Brazylii i ma około 35 650 studentów w swoich trzech kampusach, w tym 16 655 studentów studiów podyplomowych. Znalazł się on w pierwszej pięćdziesiątce światowej czołówki w dziedzinie stomatologii, rolnictwa i leśnictwa, a także w rankingach tematycznych dla kolejnych 30 przedmiotów.

Universidade de São Paulo (USP), najwyżej notowana instytucja w Brazylii, zajmuje 121. miejsce na świecie i trzecie w Ameryce Łacińskiej w 2018 roku. Jest to największa publiczna uczelnia w Brazylii, z 94.875 studentami zapisanymi do 11 kampusów. Silna reputacja USP jest wspierana przez jej osiągnięcia w najnowszych QS World University Rankings by Subject, z uniwersytetem znajdującym się wśród najlepszych na świecie w 42 z możliwych 46 obszarów tematycznych, w tym kilka pozycji w pierwszej pięćdziesiątce.

Zapewnienie jakości jest integralną częścią brazylijskiego szkolnictwa wyższego, a programy podyplomowe oceniane są co dwa lata. Programy o niskiej punktacji są ściśle monitorowane przez CAPES (Coordenação de Aperfeiçoamento de Pessoal de Nível Superior), Brazylijską Federalną Agencję Wspierania i Oceny Kształcenia Absolwentów.

Chociaż stopień licencjata skupia się na edukacji i pozwala posiadaczowi stopnia na nauczanie wybranego przez niego przedmiotu, nauczane podstawowe kursy są tak podobne do stopnia licencjata, że pod koniec kursu można podjąć licencjat lub stopień licencjata. Stopnie naukowe z zakresu technologii są natomiast porównywalne do stopnia naukowego amerykańskiej jednostki stowarzyszonej.

Dyplomy licencjackie (licencjackie) są znane jako bacharelado i trwają od trzech do sześciu lat. Aspirujący nauczyciele mogą uzyskać stopień licencjata (licenciatura), który trwa od trzech do czterech lat, podczas gdy stopnie technologiczne (tecnologia) oferują wysoko wyspecjalizowane kursy zawodowe, takie jak zarządzanie turystyką lub agrobiznesem i trwają od dwóch do trzech lat.

Niespodziewanie, biorąc pod uwagę tę silną globalną obecność, Brazylia dominuje w regionalnych rankingach QS dla Ameryki Łacińskiej. W rankingu uniwersytetów Ameryki Łacińskiej QS 2018, Brazylia zajmuje 83 miejsce wśród 400 najlepszych uniwersytetów w regionie, o wiele więcej niż jakikolwiek inny kraj. Wśród nich znajdują się cztery uniwersytety w pierwszej dziesiątce regionu. Ponadto, brazylijski system szkolnictwa wyższego znalazł się na 22. miejscu na świecie w rankingu QS Higher Education System Strength Rankings.

Brazylia 22 razy znalazła się w rankingu QS World University Rankings® 2018, a jej najwyżej notowaną uczelnią jest Universidade de São Paulo (USP) na 121 miejscu.Następna jest Universidade Estadual De Campinas (UNICAMP) (wspólne 182. miejsce), która również ma siedzibę w rejonie São Paulo.

Do innych uniwersytetów w Minas Gerais należą Universidade Federal de Juiz de Fora (UFJF) w przemysłowym mieście Juiz de Fora (niegdyś największym mieście stanu i siedzibie fabryki Mercedes-Benz) oraz Universidade Federal de Uberlândia (UFU), znajdująca się w zachodniej części Minas Gerais w Uberlândii, miejscu idealnie nadającym się do szybkich wycieczek poza granice stanu. Znajduje się tam również Universidade José do Rosário Vellano (UNIFENAS) i Universidade Federal de Alfenas (UNIFAL-MG), oba położone na południu w Alfenas, ważnym mieście uniwersyteckim znanym z kursów agronomii, stomatologii, farmacji i medycyny.

Minas Gerais zawiera również byłe miasta kolonialne, takie jak Ouro Preto, gdzie znajduje się Universidade Federal de Ouro Preto (UFOP). Podczas gdy zachwycająca barokowa architektura pozostaje, Ouro Preto jest obecnie miastem uniwersyteckim o żywej kulturze studenckiej – w mieście tym studiuje około 10.000 osób. Większość studentów mieszka we wspólnych domach, podobnych do domów bractwa lub bractw, z których każdy ma swoją własną, niepowtarzalną historię i proces inicjacji.

Minas Gerais jest stanem w Brazylii, a jego stolica, Belo Horizonte, jest siedzibą Universidade Federal de Minas Gerais (UFMG), która zajęła 551-600 miejsce w QS World University Rankings 2018 i wspólne 11 miejsce w Ameryce Łacińskiej. W Belo Horizonte mieści się również Universidade Federal de Viçosa (UFV), a także Pontifícia Universidade Católica de Minas Gerais (PUC-MG) i Universidade do Estado de Minas Gerais (UEMG). Belo Horizonte wypełnione jest licznymi muzeami, w tym Ogrodami Botanicznymi UFMG, a także obiektami kulturalnymi, takimi jak stadion piłkarski Mineirão.

Salwador leży w stanie Bahia, który słynie z tego, że wymyślił trio elétrico – grupy grające na samochodach ciężarowych połączonych drutem dla dźwięku – które są używane podczas Karnawału i innych podobnych imprez na całym świecie. Salwadorski Karnawał (wraz z Rio i Olindą, tuż obok Recife) należy do największych i najbardziej inkluzywnych. Salwador dołącza również do Rio, będąc jednym z najbardziej przyjaznych gejom miast w Brazylii. Brazylia, ogólnie rzecz biorąc, ma bardzo tolerancyjny stosunek do seksualności, więc podział na gejowskie i heteroseksualne życie nocne jest tu często bardzo zacierający się.

Salwador zajmuje drugie miejsce po Rio, jeśli chodzi o stapianie naturalnego otoczenia, w przypadku Salwadoru na ujściu zatoki Todos os Santos (Wszystkich Świętych), z nowoczesną panoramą. Posiada największą kolekcję architektury kolonialnej w Ameryce Łacińskiej i tętniącą życiem kulturę nowoczesną. Salvador jest najbardziej afro-brazylijskim miastem w Brazylii i nigdy nie będziesz daleko od wielkiego baru samba.

Krajobraz miejski Rio de Janeiro dobrze współistnieje z plażami z jednej strony i bujną górą z drugiej. Podczas gdy studenci nauk ścisłych, technologii i polityki będą cieszyć się konferencjami naukowymi i debatami kulturalnymi, Rio ma również wiele do zaoferowania studentom literatury i sztuki z przedstawieniami, koncertami i ulicznymi wykonawcami.

Wspomnij Rio de Janeiro i większość ludzi myśli o słynnym posągu Chrystusa Odkupiciela, który jest ważnym symbolem w brazylijskim chrześcijaństwie, lub o corocznym karnawale w Rio, słynącym ze spektakularnych parad, muzyki i zaraźliwej atmosfery tańca. Zapałowi do tańca w Rio towarzyszy tylko entuzjazm sportowy – Rio de Janeiro było gospodarzem dużej części Pucharu Świata FIFA 2014, a także Igrzysk Olimpijskich 2016.

Inne uniwersytety w São Paulo (stan) obejmują Universidade Federal do ABC (UFABC) i Universidade Federal de São Carlos (UFSCar). Wraz z Universidade de São Paulo, Universidade Estadual de Campinas jest dobrze znany ze swojej siły w inżynierii elektrycznej/elektronicznej, telekomunikacji i programów budowy maszyn.

Wśród uniwersytetów w São Paulo jest najwyżej notowanym uniwersytetem w Brazylii w Światowym Rankingu Uniwersytetów 2018 (USP). Istnieje również Universidade Estadual Paulista „Júlio De Mesquita Filho”. (UNESP), która zajęła 491-500 miejsce w rankingu QS World University Rankings 2018, oraz Universidade Federal De São Paulo (UNIFESP) i Pontificia Universidade Católica De São Paulo (PUC-SP), które zajmują miejsca 501-550.

Miasto São Paulo jest kulturalnym sercem Brazylii, z tętniącym życiem nocnym, światowej klasy galeriami sztuki i muzeami oraz tętniącymi życiem scenami mody, dramatu i muzyki.Produkuje więcej soku pomarańczowego niż jakikolwiek inny kraj na świecie, szczyci się najlepszą kawą w Brazylii i jest znany ze swojej różnorodnej i wyrafinowanej kuchni, w tym z wpływów chińskich, włoskich, libańskich, francuskich i japońskich. Jest również domem dla największej społeczności japońskiej poza Japonią. Jeśli jesteś bardziej głupi niż smakosz, nie przegap Museu do Futebol, mieszczącego się w Estádio do Pacaembú w stylu Art Deco-.

Wraz z Rio de Janeiro, São Paulo jest jedną z największych metropolii Brazylii. São Paulo to przede wszystkim miasto biznesowe, które przyciąga miłośników plaż w pobliżu Iguape i Guarujá, a niekończące się pola pastwisk dla bydła, trzciny cukrowej, pomarańczy i soi w głębi lądu przyciągają miłośników przyrody. W stanie São Paulo znajduje się również najwyższe miasto Brazylii, Campos do Jordão, które jest kurortem w stylu alpejskim i ma chłodniejsze temperatury niż reszta kraju.

Opłaty za naukę w Brazylii

Brazylijska konstytucja federalna ustanowiła prawo do bezpłatnej edukacji publicznej aż do poziomu podyplomowego, więc większość uczelni publicznych pobiera opłatę rejestracyjną tylko od studentów. Większość instytucji szkolnictwa wyższego w Brazylii jest zarządzana przez rząd federalny, rząd stanowy lub samorząd lokalny. Instytucje federalne i stanowe są ogólnie znane jako „uniwersytety”, a czesne jest bezpłatne, podczas gdy władze miejskie zazwyczaj prowadzą mniejsze instytucje, które czasami pobierają opłaty za naukę.

Prywatne instytucje szkolnictwa wyższego są przede wszystkim ośrodkami uniwersyteckimi lub zintegrowanymi wydziałami i pobierają zróżnicowane opłaty w zależności od oferowanych programów studiów. Prywatne opłaty za studia mogą kosztować od około 2000 USD do ponad 10 000 USD rocznie. Pomimo tego, publiczne uniwersytety są zazwyczaj postrzegane jako oferujące najlepszą jakość kształcenia. Na każde miejsce na uczelniach publicznych przypada prawie dziesięciu kandydatów, podczas gdy na uczelniach prywatnych stosunek ten wynosi mniej niż dwa do jednego.

Pomoc finansowa na studia w Brazylii

Finansowanie szkolnictwa wyższego w Brazylii wzrosło, szczególnie w ostatnich latach – rząd brazylijski oferuje obecnie ograniczoną liczbę stypendiów na studia dla biedniejszych studentów, którzy chcą uczęszczać na prywatne uniwersytety. Nie dotyczy to studentów międzynarodowych, więc jeśli będziesz potrzebował pomocy finansowej, łatwiej będzie zapewnić sobie finansowanie przez organizację z siedzibą w kraju pochodzenia.

Egzaminy wstępne na uniwersytety w Brazylii

Wszyscy potencjalni kandydaci do prywatnego lub publicznego uniwersytetu w Brazylii muszą przystąpić do egzaminu wstępnego, podobnego do testu SAT lub ACT w USA. Przed zapisaniem się należy wybrać interesującą nas uczelnię i program studiów, ponieważ każda uczelnia prowadzi swój własny egzamin. W zależności od uniwersytetu, należy przystąpić do egzaminu „Vestibular”, egzaminu ENEM lub obu tych egzaminów.

Egzamin Vestibular obejmuje wiele przedmiotów zaliczanych w liceum, w tym matematykę, nauki ścisłe, historię, geografię, literaturę, portugalski i język obcy (kandydaci zazwyczaj mogą wybierać pomiędzy angielskim, hiszpańskim i francuskim). Konkretne pytania, na które trzeba będzie odpowiedzieć, zależą od programu studiów, o który się ubiegają – uczniowie prawa będą prawdopodobnie testowani z historii, geografii i matematyki, podczas gdy uczniowie szkoły medycznej mogą dostać biologię, chemię i geografię.

Dość nowy krajowy egzamin szkoły średniej znany jako Exame Nacional do Ensino Médio (ENEM) jest używany przez niektóre uniwersytety w miejscu Vestibular. Czasami ENEM może zastąpić tylko pierwszą kwalifikującą się sekcję Vestibular. Wyniki ENEM mogą być wykorzystane jako część końcowej oceny ogólnej w Instytucie Vestibular. Kilka publicznych uniwersytetów (takich jak USP i UNICAMP) zdecydowało się w ogóle nie korzystać z ocen ENEM – opierając swoje kryteria przyjęcia jedynie na egzaminie Vestibular.

Zastosowanie do uniwersytetów w Brazylii

Zarządzany przez Ministerstwo Edukacji (MEC) krajowy system aplikacji uniwersyteckich znany jako SISU (Sistema de Seleção Unificada) jest wykorzystywany przez publiczne instytucje szkolnictwa wyższego w celu oferowania wolnych miejsc pracy dla kandydatów, którzy przystąpili do ENEM.Należy zarejestrować się na stronie internetowej SISU, gdy rozpocznie się proces selekcji (odbywający się dwa razy w roku na początku semestru) przy użyciu numeru rejestracyjnego ENEM i hasła. Po zarejestrowaniu się, system poinformuje Cię o wszelkich dodatkowych dokumentach i/lub wymaganiach wstępnych, które musisz spełnić, zanim będziesz mógł ubiegać się o przyjęcie na wybraną uczelnię.

Następnie można przystąpić do wyboru swoich opcji spośród ofert pracy oferowanych przez uczestniczące instytucje. Możesz zmienić swoje opcje podczas okresu rejestracji, ale musisz sfinalizować swoją decyzję przed końcem tego okresu. Następnie system automatycznie wybiera najlepszych kandydatów w każdym kursie, zgodnie z ich ogólną oceną ENEM.

Uniwersytety, które nie przystąpiły do SISU (takie jak UNIFESP, UFRJ, UFMG i Universidade Federal do Rio Grande do Sul (UFRGS)) mają swoje własne niezależne egzaminy. Egzaminy te są zazwyczaj ich własną wersją egzaminów Vestibular i mogą być stosowane w połączeniu z krajowym ENEM.

Ze względu na brazylijskie inicjatywy mające na celu promowanie dostępu do edukacji dla studentów znajdujących się w niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej, wiele uniwersytetów w Brazylii posiada kontyngenty rasowe i kontyngenty dla studentów, których wykształcenie średnie zostało w całości wydane w szkole finansowanej ze środków publicznych. W związku z tym niektórzy studenci mogą otrzymać dodatkowe punkty w teście przyjęć, jeżeli zgodzą się na otrzymanie tej korzyści w oparciu o jeden z wymienionych czynników.

Biegłość w języku portugalskim

Wszyscy potencjalni studenci zagraniczni ubiegający się o przyjęcie na studia w Brazylii muszą być w stanie udowodnić swoją biegłość w języku portugalskim, studiować w tym języku oraz przystąpić do egzaminów wstępnych. Jest to oceniane przez Certificado de Proficiência em Língua Portuguesa para Estrangeiros (CELPE-Bras). CELPE-Bras jest oferowany w Brazylii i krajach takich jak USA, Niemcy, Chile i Japonia przy wsparciu brazylijskiego Ministerstwa Stosunków Międzynarodowych (MRE). Możesz zarejestrować się do CELPE-Bras online w lutym, marcu, sierpniu lub wrześniu.

Brazylijskie wymogi wizowe

Większość międzynarodowych studentów będzie musiała uzyskać wizę, aby studiować w Brazylii. Można to zrobić za pośrednictwem Konsulatu Generalnego Brazylii (Consulado Geral Do Brazil) w swoim kraju. Wizy studenckie są wydawane na okres jednego roku i mogą być przedłużane.

Wizy trwają zazwyczaj około dwóch do trzech miesięcy, więc upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu przed rozpoczęciem kursu. Możesz wypełnić formularz wniosku wizowego online. Aby wypełnić wymagania dotyczące wizy brazylijskiej, musisz wysłać wydrukowane i podpisane pokwitowanie do najbliższego konsulatu brazylijskiego wraz z następującymi dokumentami lub udać się do konsulatu osobiście:

Musisz również złożyć swoje transkrypcje akademickie w Conselho Estadual de Educação, instytucji edukacyjnej znajdującej się w każdym z brazylijskich stanów, która będzie upoważniać do uznawania zagranicznych certyfikatów edukacyjnych.

Należy wjechać do Brazylii w ciągu 90 dni od daty wydania wizy. Po przyjeździe do Brazylii należy zarejestrować się w lokalnym oddziale Policji Federalnej (Polícia Federal) w ciągu 30 dni od daty przyjazdu – po upływie tych 30 dni zostanie naliczony podatek za każdy dzień opóźnienia, co może zmniejszyć szanse na przedłużenie lub przedłużenie wizy w późniejszym terminie.

Policyjna rejestracja jest niezbędnym warunkiem sformalizowania pobytu i uzyskania karty identyfikacyjnej dla cudzoziemców. Należy przedstawić paszport, wizę studencką, kopię pisma przekazanego przez uczelnię oraz pokwitowanie opłaty konsularnej. Opłatę za tę kartę należy uiścić na specjalnym formularzu przekazanym przez Policję Federalną. Wniosek o przedłużenie wizy należy złożyć w wydziale Policji Federalnej – co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności wizy.

Jako posiadacz wizy studenckiej możesz również ubiegać się o wizę dla towarzyszących Ci członków rodziny, którzy dołączą do Ciebie podczas studiów w Brazylii, ale ani oni, ani Ty nie możesz pracować w Brazylii. Należy również wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne – albo przed wyjazdem z kraju pochodzenia (co będzie łatwiejsze), albo po przyjeździe do Brazylii (z pomocą Office of International Affairs/Assessoria De Relações Internacionais, które jest odpowiedzialne za studentów zagranicznych).

Upewnij się, że trzymasz swoją kartę pokładową, którą wypełnisz, podpiszesz i otrzymasz pieczątkę od urzędnika imigracyjnego na lotnisku.Będziesz musiał oddać go urzędnikowi imigracyjnemu przy wyjeździe z Brazylii, aby mógł on zarejestrować twój wyjazd.