Papier powstawanie z drzewa

Jeśli spojrzysz na drzewo, możesz mieć trudności z wyobrażeniem sobie, jak coś tak wysokiego i mocnego można zamienić w coś tak smukłego i słabego jak kartka papieru. Proces rozpoczyna się od surowego drewna, które składa się z włókien zwanych „celulozą”.

Włókna celulozy są sklejone z naturalnym klejem zwanym „ligniną”. Po usunięciu ligniny i oddzieleniu i reorganizacji włókien celulozowych można wykonać papier.

Możliwe jest również wytwarzanie papieru z różnych innych rodzajów włókien roślinnych, takich jak bawełna, len, bambus i konopie. Na przykład, włókna bawełniane są często wykorzystywane do produkcji papieru, na którym drukowane są pieniądze. Zdecydowana większość surowca wykorzystywanego do produkcji papieru pochodzi jednak z drzew.

Aby zrobić papier z drzew, surowe drewno musi najpierw zostać zamienione na „miazgę”. Pulpa drzewna to wodnista „zupa” z celulozowych włókien drzewnych, ligniny, wody oraz chemikaliów używanych w procesie wytwarzania masy celulozowej.

Drewno może być zamieniane na masę celulozową na kilka różnych sposobów. Mechaniczne rozdrabnianie masy celulozowej polega na wykorzystaniu maszyn do rozdrabniania wiórów drzewnych na masę celulozową.

Powstały w ten sposób miąższ zachowuje jednak większość ligniny. Krótkie włókna powstałe w wyniku szlifowania prowadzą do słabego papieru, który jest najbardziej odpowiedni dla papieru gazetowego, książek telefonicznych lub innych rodzajów papierów o niskiej wytrzymałości.

Najczęściej stosowaną metodą jest rozwłóknianie chemiczne, znane również jako „kraft”. Substancje chemiczne są używane do oddzielenia ligniny od włókien celulozy, pozostawiając mieszankę masy papierniczej, która może wzmocnić papier.

W zależności od tego, jaki rodzaj papieru jest pożądany, mieszanka masy papierniczej może wymagać wybielenia w celu uzyskania bielszego papieru. Producenci papieru używają różnych substancji chemicznych do wybielania masy papierniczej do żądanego koloru.

Kiedy masa jest już gotowa, jest następnie używana do produkcji papieru w procesie, który jest dość podobny do procesu, który po raz pierwszy był stosowany przez starożytnych Chińczyków ponad 1900 lat temu. Ponieważ mieszanka celulozy jest tak wodnista, włókna celulozy muszą być oddzielone od mieszanki wodnistej.

Wielkie maszyny natryskują masę celulozową na ruchome sita siatkowe w celu uzyskania warstwowej maty. Mata z masy papierniczej przechodzi następnie przez kilka procesów w celu usunięcia wody i wysuszenia jej.

Na koniec, matę przepuszcza się przez podgrzewane rolki, aby wycisnąć pozostałą wodę i sprasować ją w jedną ciągłą rolkę papieru o szerokości do 30 stóp.

Kiedy papier ma żądaną grubość, może być barwiony lub powlekany specjalnymi substancjami chemicznymi, aby nadać mu specjalną teksturę, dodatkową wytrzymałość lub wodoodporność. W ostatnim kroku, rolki papieru są cięte na wymiar i pakowane do wysyłki do innych zakładów w celu dodatkowego przetworzenia, aby przekształcić je w różnego rodzaju specjalistyczne papiery.